Türkiye´de Bir ilk Film / Dizi Yapımcılarına Profesyonel Sağlık Hizmeti

Tarih:

Ülkemizde  milyon dolarlık  sektör  haline gelen   dizi ve sinema  sektörü  her geçen gün büyümeye devam ediyor. Artık Türk dizileri yurtdışında da  reyting  basamaklarını tırmanıyor, sinema filmleri bir çok ülkede Türkiye ile birlikte aynı anda gösterime  giriyor.Milyon dolarların döndüğü  çekim başına  yüksek bedellerin  ödendiği başta çok değerli  sanatçılarımız olmak üzere çekimlerde görev yapan emektarlarımızın  çoğu zaman  sadece  görüntü olsun diye bulundurulan  ambulans yada personelle hayatları  tehlike atılmaktadır.  En son film setleri  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından az tehlikeli sınıftan tehlike sınıfına yükseltilmiştir.

Bunun yanısıra  bir çok  sinema filmi ve dizi çekimlerinde senaryo gereği  sağlık sahneleri yer almaktadır. Bu sahnelerin  bir çoğunda  kulaktan dolma yada  ayaküstü bilgilerle  geçiştirilmekte  ve oluşturulan kaliteye yakışmayan çağımıza uymayan  yer almaması gereken çekim hataları ile  dolu bir çok sahne oluşmaktadır.

İşte bu  sebeblerden  ötürü  TRN Assistance ‘dan  Türkiye bir ilk olma özelliğine sahip  yeni hizmet koluyla  artık Prodüksiyon firmalarına Medikal Danışmanlık sunmaktayız. .  Medikal Danışmanlık ilk defa profesyonel olarak firmamız tarafından verilmeye başlanmıştır.

Medikal Danışmanlık Paketimizin içinde ;

1.  Setler İçin  Medikal Destek  Planı ;

Setlerde  görev alan çalışan sayısı  ve oyuncu sayısına göre  tarafımızdan setin risk değerlendirmesi yapılarak  tarafımızdan medikal  destek planı  oluşturulmaktadır . Medikal destek hizmeti,çekimlerle ilgili  tüm birim ve kişileri (sanatçılar, teknik destek ekipleri, diğer çalışanları, seyirciler vb.) kapsamakta ve kaza veya acil hastalık durumlarında ileri yaşam destek hizmetinin ilk basamağını sağlayarak hastanın/kazazedenin en yakın donanımlı sağlık merkezine uygun koşullarda naklini öngörmektedir. Medikal Destek planımızın  parçaları ;

Sağlık merkezi ( Medical Center – MC)

Görevi: Kazazedenin triajının yapılması, gerekli ilk müdahaleler yapıldıktan sonra tam donanımlı sağlık merkezine nakle hazırlanması Bu amaçla set t içinde uygun bir yerde  2 yataklı travma odası ve 1 yataklı gözlem odası bulunan bir geçici sağlık merkezi hazırlanmaktadır .Bu merkez çok özel ve hayatı tehdit edici durumlar olmadığı sürece yalnızca sanatçılara  ve çekimlerle  ile ilgili görevlilere hizmet vermek üzere tasarlanmıştır.

Personeli: Kardiyopulmoner resüsitasyon ,travma,yanık  ve yoğun bakım konusunda deneyimli bir doktor  Ayrıca yeterli sayıda   resüsitasyon deneyimi olan sağlık görevlisi  (paramedik, hemşire) bulunmaktadır.

Hasta nakil araçları (Ambulanslar)

Görevi: Kazazedenin belirlenen (tarafımızdan bu konuda  hazırlanıp  onaylanan)  hastaneye  naklini sağlamak.

Personeli: Sürücü dahil 3 kişiden oluşur, kardiyopulmoner resüsitasyon deneyimi olan bir r paramedik/bir ATT  içerir.

2.  Sağlık Sahneleri İçin Medikal Danışmanlık

 

Sinema  veya dizi  sahnelerinde  yer alan  sağlık  sahnelerinde  tümü  alanında  uzman  sağlık  personelimizden oluşan ekibimiz tarafından  sahnelerin  yaratılması  ve oluşturulması  gerekli hallerde  medikal malzemelerde  tarafımızdan  temin edilmektedir.

TALEP FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.